Rike Reiniger

cikánský boxer

Monodrama o bývalém boxerovi, jemuž se vzpomínka dere do srdce, to se zmenšuje a snaží uniknout. Takové srdce se ale nemůže zmenšovat do nekonečna… Příběh o přátelství, které bylo v Třetí říši zakázané.

Další představení
připravujeme

„Musíš umět dát ránu od srdce!“ říká Ruki svému kamarádu Hansovi ve hře Cikánský boxer. Monodrama vychází ze skutečného příběhu boxerské hvězdy Johanna Trollmanna, zvaného „Rukeli“. Ten se stal roku 1933 mistrem Německa v polotěžké váze. Titul mu však byl později kvůli jeho romskému původu odebrán. Svůj poslední zápas Johann Trollmann absolvoval jako karikatura „árijského“ boxera s odbarvenými blond vlasy a napudrovaným obličejem. V roce 1943 byl zavražděn v koncentračním táboře Neuengamme.

Překlad: Lucie Ceralová
Režie: Gabriela Krečmerová
Hraje: Filip Teller
Scénografie: Anna Pospíšilová
Realizace: TRINNNO a Buranteatr
70 min. bez přestávky
Premiéra: 7. 3. 2016

Domovskou scénou je Divadlo Bolka Polívky.Napsali o nás

Luboš Mareček: „Hra Cikánský boxer je zajímavě zpracovaná a napsaná. Skutečně drsná historická látka v Tellerově interpretaci není nějakým prvoplánovým hereckým se schováváním v dramatickém příběhu.“

Celá recenze

Tomáš Šťástka: „Místo ručníku a boxerských rukavic tu leží lahve od piva, plechové kýbly a oprýskané dlaždičky. Právě mezi nimi Teller začíná vyprávět svůj příběh; popis nuzného dětství na předměstí německého maloměsta, kde se poprvé s Trollmannem setkávají.

Celá recenze

Jaroslav Tuček: „Vystřeloval slova jako direkty. Grimasou předváděl Rukiho. Hnětl si obličej. Hladově okusoval jablko. Boxoval. Gesty vířil vzduch. Překvapení diváci zapomínali dýchat. Hans nasadil závratné tempo. Rozdával soty, přiklepy, háky do všech stran...“

Celá recenze

Vznik inscenace podpořili Muzeum romské kultury a Nadační fond obětem holocaustu. Za český překlad děkujeme Lucii Ceralové. Překlad podpořil Goethe-Institut.

Kontakt

Domovskou scénou je Buranteatr (Kounicova 22, Brno).
Rezervace lístků online.

Inscenaci nabízíme také jako zájezdové představení. Ozvěte se nám na eliska@trinnno.cz nebo 736 108 712.